5Żywiołów > Blog

Konserwacja skóry

Konserwacja skóry

Większość z nas boryka się z problemem impregnacji zakupionego lub wykonanego własnoręcznie ekwipunku skórzanego. Każdy larpowiec ma w swojej szafie co najmniej kilka skórzanych przedmiotów. Ale czy wiemy jak o dbać o skórę?

Podstawą impregnacji wszystkich rodzajów skóry jest częstotliwość. Ważne by nie tylko przygotować swój ekwipunek na wyjazd ale również zadbać o niego po powrocie przed ponownym schowaniem do szafy. Poświęćmy trochę czasu nawet na samym wyjeździe by zadbać o swoje buty, karwasze czy pasek. Możemy to przecież robić w całkowicie klimatyczyczny sposób!

Większość środków impregnacji skóry jest ogólnodostępna i praktycznie wszystkie posiadają ten sam skład. Głównym składnikiem jest lanolina – produkt pochodzenia zwierzęcego pozyskiwany podczas czyszczenia owczego runa. Kolejnym składnikiem jest najczęściej wosk pszczeli. Wiele produktów posiada również różnego rodzaju rozpuszczalniki, które pozwalają innym składnikom lepiej wejść w strukturę impregnowanej skóry. 

Obecnie w sklepach możemy znaleźć produkty takie jak: pastę do butów, tłuszcz do skóry, jednorazowe szmatki do impregnacji, maści do wszelkiego rodzaju skór oraz impregnaty w sprayu. 

Przed przystąpieniem do impregnacji warto znać rodzaj materiału, o który chcemy zadbać. 

Skóry najczęściej dzielą się na dwie grupy – licowe i dwoiny. To podstawowe rozróżnienie pomoże nam odpowiednio je zaimpregnować. 

Najłatwiejszym sposobem na odróżnienie skór jest połysk danej powierzchni:

  • Skóra licowa ma gładką i jednolitą powierzchnię.
  • Dwoina natomiast albo jest jednolita i matowa albo występuje w postaci zamszu. 

Każdą dwoinę najlepiej impregnować wszelkiego rodzaju środkami rozpylanymi. 

Do skóry licowej zastosujemy wszystkie w wyżej wymienionych impregnatów.

Przygotowanie skóry do impregnacji to bardzo ważny etap. Przy lekkich zabrudzeniach wystarczy nam mokra szmatka lub szczoteczka z miękkim włosiem. Do zabrudzeń takich jak np nadmiar wosku, który miesza się z kurzem i zastyga na skórze tworząc brzydkie tłuste plamy najlepiej użyć mocnego alkoholu. Skórę tak wyczyszczoną należy zostawić w temperaturze pokojowej do całkowitego wyschnięcia. Pamiętajmy, że każde czyszczenie skóry w ten sposób powoduje jej wysychanie i wypłukiwanie pierwotnych impregnatów. 

Należy też pamiętać by nie suszyć skóry na grzejniku! Narażenie mokrej skóry na wysoką temperaturę powoduje jej kurczenie i deformację.

Po wyczyszczeniu i wysuszeniu skóry należy nałożyć odpowiedni preparat zgodnie z zaleceniami producenta. Najbardziej uniwersalnym środkiem do konserwacji w tym przypadku jest pasta na bazie lanoliny. Impregnację można powtórzyć wiele razy ponieważ skóra jest w stanie przyjąć dużą ilość impregnatu. 

Jeżeli będziemy w ten sposób o nasz ekwipunek to możemy być pewni, że posłuży nam na wielu polach bitwy!

Kuba Dobrenko Oak Stall

Zachęcamy również do zapoznania się z treścią poradnika dotyczącego konserwacji broni lateksowej:

Podziel się tym postem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *