5Żywiołów > Blog

Larpowy poradnik łuczniczy – część 2: ubiór

Larpowy poradnik łuczniczy – część 2: ubiór

Oto druga część poradnika łuczniczego dla larpowców. W tym wpisie postaram się pomóc Wam w wyborze stroju pasującego dla postaci walczącej łukiem. Zdobyte doświadczenie w tej materii wskazuje, że najważniejsza jest mobilność. Jak ją zachować przy jednocześnie klimatycznym wyglądzie? Zapraszam do zapoznania się z moimi sugestiami.

Pancerz

Odpowiedzią na potrzebę mobilności, jakiej wymaga bycie postacią bojową uzbrojoną w łuk, jest lekki pancerz. Osobiście polecam w miarę luźny napierśnik skórzany, który jest lekki, klimatyczny i zapewnia swobodę ruchów. Ważne, żeby pozwalał spokojnie naciągnąć łuk oraz swoją budową nie stwarzał okazji do zahaczenia cięciwą o odstające troki i paski. Krój pancerza skórzanego jest sprawą drugorzędną i zależną głównie od gustu gracza. Dobrym uzupełnieniem pancerza dla łucznika są karwasze. Świetnie spełniają funkcję ozdobną oraz chronią przedramię przed uderzeniem cięciwą przy strzale z łuku.

Tors

W przypadku postaci mniej zamożnych, takich jak kłusownicy, chłopi, myśliwi, z powodzeniem sprawdzi się zwykła lniana lub bawełniana koszula albo przeszywanica z krótkim rękawem. Proponuję podwinąć rękawy koszuli w taki sposób, aby cięciwa nie zawadzała o luźne mankiety. Przy wyborze takiego stroju należy pamiętać o odpowiedniej charakteryzacji i dodatkach. Grając kłusownikiem lub myśliwym można dodać do stroju skórę z lisa lub zająca, która idealnie uzupełni wygląd i doda charakteru.

Kaptur/płaszcz

Kaptur i płaszcz mogą stanowić doskonałe uzupełnienie stroju dla łucznika. Należy  pamiętać, że w przypadku płaszcza wyciąganie strzał z kołczanu na plecach może być niekomfortowe lub niemożliwe. W związku z powyższym, sugerowałbym do kompletu z kołczanem na plecach zakup kaptura. Dla postaci z kołczanem przy pasie płaszcz nie będzie stanowił większej przeszkody i powinien dobrze współgrać z resztą stroju. Długi płaszcz pomaga też w maskowaniu w gęstych zaroślach, co ułatwia przeprowadzenie zasadzki. Dobór okrycia wierzchniego w tym wypadku powinien wynikać z praktycznego punktu widzenia.

Nogi

W mojej ocenie największy problem zawsze jest z wyborem odpowiedniego obuwia. Buty powinny być wygodne, nieprzemakalne, oddychające, wytrzymałe, pasujące do stroju oraz w zasięgu “naszego portfela”. Zadanie nie jest proste. Do tej pory przeszedłem przez dziewięć różnych par butów na larpy i wciąż szukam butów idealnych dla mojego ulubionego typu postaci, czyli łucznika. Buty historyczne często mają skórzane, płaskie podeszwy, co obniża ich przyczepność praktycznie w każdym terenie. Jeżeli nie jesteś rekonstruktorem, pomyśl nad współczesnymi podeszwami. Wiadomym jest, że wszystko bardzo często sprowadza się do kompromisu cena/jakość. Można zamówić buty u rzemieślnika za milion monet, można też polować na okazje w popularnych serwisach ogłoszeniowych i aukcyjnych, ale można też zapoznać się z ofertą butów w sklepie larpowym 5 Żywiołów. Znaleźć tam można szereg propozycji z kategorii buty larpowe, które mogą spełnić Wasze oczekiwania. Spodnie dla łucznika zależą wyłącznie od preferencji gracza oraz statusu społecznego odgrywanej postaci.

Dodatki

Podobnie wygląda sprawa z biżuterią i dodatkami do stroju, takimi jak kaletki: pasy skórzane, sakiewki, naramienniki. Nie są to rzeczy szczególnie istotne ale dodają kolorytu postaci. W moim odczuciu każda postać na larpie, nie tylko łucznik, powinna posiadać przynajmniej jedną kaletkę przytwierdzoną do pasa lub torbę przewieszoną przez ramię. Można w niej schować notatki, kartę postaci, kości do gry lub przekąskę w postaci bakalii. Nada się także na przedmiot fabularny, jeżeli wejdziecie w posiadanie takiego podczas gry.

Zachęcam do zapoznania się z pierwszą częścią serii oraz śledzenia dalszych wpisów z ”Larpowego poradnika łuczniczego”

Pozdrawiam
Łukasz “Captain” Krasoń


Podziel się tym postem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *