5Żywiołów > Blog

W co się bawić?

W co się bawić?

Już ładny kawałek czasu temu dowiedziałem się od Piotra Bałtroczyka, co robi szklarz, kiedy nie ma szkła. Otóż – pije z gwinta. A co może robić larpowiec, kiedy nie ma larpów? Oczywiście, też może pić z gwinta. Ale może też robić wiele innych, bardziej interesujących rzeczy. Poniżej 5 pomysłów:

1. Powspominajmy

Wspomnienia są zawsze tym, co zostaje nam po larpach. Z czasem mogą one blaknąć, blednąć i strzępić się, ale są sceny i momenty, które pozostają z nami na bardzo długo. A inne zawsze możemy sobie przypomnieć. Czas pandemii to świetny moment na przejrzenie galerii zdjęć i filmów ze starych gier, na przejrzenie wpisów na od dawna nieaktywnych grupach facebookowych.  I to niekoniecznie w samotności – wspólne internetowe rozmowy o tym, jak się bawiliśmy i snucie planów na przyszłość może dodać kolorów niejednemu wieczorowi.

2. Bądź gotów na przyszły sezon

Wiele larpów zostało w roku 2020 odwołanych, jeszcze więcej – przesuniętych na inne terminy. To irytujące, ale w pełni zrozumiałe w obecnej sytuacji. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło – do wszystkich tych larpów, które zostały przełożone na późniejsze terminy, możemy się lepiej przygotować.

Mamy mnóstwo czasu, żeby popracować nad strojami i rekwizytami. Jeżeli chcielibyście zrobić to sami, nie jesteście pewni, czy dacie radę samodzielnie wykonać lub naprawić jakiś element stroju, zawsze możecie poszukać pomocy w Gildii Rzemiosła Larpowego. Jeżeli natomiast ktoś, tak jak ja, ma dwie lewe ręce do szycia, kaletnictwa i wszelkich innych rzemiosł, może przynajmniej znaleźć w końcu czas na dokładne przejrzenie oferty larpowych rzemieślników (polecamy), sklepów (polecamy) i Ali-expressu (nie polecamy).

Można też poświęcić nieco zyskanego dzięki pandemii czasu na dokładne zapoznanie się z dotyczącymi larpa materiałami i głębszy research. Twój przeniesiony na przyszły rok larp dzieje się w wiktoriańskiej Anglii? W starożytnym Egipcie? W środowisku naukowców CERNu? W sowieckim łagrze? Może warto o tym trochę poczytać? Dowiedzieć się więcej, rozbudować postać, nadać jej dodatkowej głębi i tła?

3. Spróbuj grania online

Jak się nie ma co się lubi, to się lubi, co się ma. W czasie pandemii, twórcy szukają formy zastępczej dla tradycyjnego larpowania. Pojawiły się projekty larpów online a także larpów korespondencyjnych. Wprawdzie niektóre z naszych ulubionych settingów są niemożliwe do przeniesienia, a komunikatory lub listy nie są w stanie zastąpić spotkania, ale może okazać się, że odkryjemy w nich inne walory.  A na pewno uprzyjemnią czas oczekiwania. 

Nie przekonuje was opcja larpowania online? Zachęcamy do powrotu do korzeni i sesji RPG (także tych on-line) w settingach waszych ulubionych larpów. Wystarczy wyobraźnia – a tej wam przecież nie brakuje. I sensowny Mistrz Gry – ale takich jest wśród larpowców naprawdę wielu. Taka sesja może być także świetnym wprowadzeniem i zawiązaniem relacji między postaciami na larpa, na którego musicie dłużej poczekać, epilogiem do larpa, którego zagraliście przed wybuchem Covid-19 albo pobocznym questem między odsłonami larpa cyklicznego.

4. Przygotuj zabawę dla innych

Czas pandemii to idealny moment na tworzenie nowych projektów larpowych. To czas na wymyślanie scenariuszy, na spisywanie pomysłów, które już od dawna tkwią w waszych głowach, na tworzenie gier, w które sami chcielibyście zagrać. Nie macie w tym doświadczenia? Żaden problem. Po pierwsze – nie musicie tego robić sami. Internetowe konferencje czy spotkania na discordzie stały się poniekąd naszą codziennością, więc nie będziecie mieli problemu z zaangażowaniem w swój nowy larpowy projekt ludzi z całego kraju, a nawet świata. Po drugie – w sieci można znaleźć (jeżeli się poszuka) naprawdę sporo materiałów dotyczących tworzenia gier. Siadajcie do pisania! Mam nadzieję, że już w przyszłym roku spotkamy się na stworzonych przez was larpach!

Bierz udział w aktywnościach okołolarpowych

Są wśród nas tacy, którzy śpiewają. Grają na instrumentach. Rysują i malują. Fotografują. Piszą wiersze i prozę. Osób naprawdę utalentowanych jest wśród larpowców naprawdę mnóstwo. Zachęcamy was wszystkich do dzielenia się swoimi talentami w tych niełatwych dla larpowców czasach. Nagranie piosenki czy koncert online, niesamowita grafika, sesja foto z larpowymi postaciami, wiersz czy opowiadanie odwołujące się do larpa – to wszystko może stać się dla całej naszej społeczności źródłem radości, jeżeli tylko zdecydujecie się tym z nami podzielić. Na pewno będziemy bardzo wdzięczni!

Tomasz Lewandowski

Podziel się tym postem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *