5Żywiołów > Blog

Antycovidowe środki bezpieczeństwa podczas Witcher School

Antycovidowe środki bezpieczeństwa podczas Witcher School

Na jesieni 2020 zorganizowaliśmy trzy edycje Witcher School. Podjęcie decyzji o ich organizacji nie było dla nas łatwe. Każde organizowane przez nas wydarzenie wiąże się ze sporą odpowiedzialnością i zawsze dbaliśmy o bezpieczeństwo (i wciąż wprowadzamy kolejne usprawnienia w tej materii), ale tym razem musieliśmy się mierzyć (i nadal się mierzymy) ze znacznie większym problemem: pandemią. Aby zapewnić wspaniałe, ale również bezpieczne doświadczenie wprowadziliśmy obostrzenia i środki bezpieczeństwa, które miały zmniejszyć zagrożenie. Miały one na celu nie tylko spełnić ówczesne wytyczne rządowe, ale nawet pójść sporo dalej – chcieliśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby każdy uczestnik wydarzenia czuł się bezpiecznie.

Sądząc z odpowiedzi, które nasi gracze udzielili w ankietach ewaluacyjnych przygotowanych na każdą edycję, udało nam się wypełnić zadanie! Zdecydowana większość informacji zwrotnych, które otrzymaliśmy, ma charakter pozytywny. Niektórzy nawet powiedzieli nam, że podczas Witcher School czuli się bezpieczniej niż gdziekolwiek indziej od początku pandemii! Otrzymaliśmy też trochę konstruktywnej krytyki, która pozwoli nam usprawnić nasze rozwiązania, ale ogólnie wychodzi na to, że nasze środki bezpieczeństwa spełniły swoje zadanie i wszyscy wrócili do domów cali i zdrowi. Co więcej, każda z edycji nadzorowana była przez przedstawicieli sanepidu i nie tylko nie mieli oni żadnych uwag, ale nawet pochwalili nasze przygotowanie.

Wszystko wskazuje na to, że żyjemy teraz w nowej rzeczywistości, a koronawirus jest jej częścią. Choć pozostaje on zagrożeniem, którego nie należy w jakikolwiek sposób bagatelizować, wierzymy, że nie musimy rezygnować ze wspaniałego doświadczenia, jakim są dla nas larpy.

Poniżej znajdziecie opis konkretnych rozwiązań jakie wprowadziliśmy i które dotyczą poszczególnych aspektów wydarzenia. Nie stanowią one, oczywiście, pełnej listy zaleceń i środków, które podjęliśmy – jako że sytuacja ciągle się zmienia, to samo ma miejsce z obostrzeniami i wytycznymi. Dlatego pełną, zaktualizowaną instrukcję wyślemy do tych, którzy kupią bilet na wydarzenie, bliżej jego daty.

Before party

Impreza poprzedzająca była zawsze ważnym elementem naszych międzynarodowych wydarzeń. Ludzie mogli spotkać się dzień przed grą i spędzić ze sobą trochę czasu – albo nadrabiając zaległości towarzyskie albo zyskując nowych znajomych. Jednakże, tak długo jak sytuacja nie ulegnie znacznej poprawie, nie będziemy w stanie organizować before party. Wiemy, że to strata, ale wierzymy, że najważniejsze jest zmniejszyć ryzyko, że ktoś zachoruje jeszcze zanim wydarzenie się zacznie. Nie możemy nikomu zakazać spotykania się, ale prosimy naszych graczy o ograniczenie interakcji przed grą do ludzi, z którymi podróżują lub będę w grupie/pokoju.

Autobus z lotniska

Jak zwykle, przy edycjach międzynarodowych oferujemy przejazd autobusem z i do lotniska we Wrocławiu dla tych, którzy nie są w stanie dotrzeć na zamek samochodem. Zanim ktokolwiek wsiądzie do autobusu, członek naszego zespołu dokona pomiaru temperatury by upewnić się, że wszyscy dobrze się czują. Każdy pasażer autobusu będzie musiał mieć zakryte usta i nos podczas całej podróży. Członek naszego zespołu będzie również posiadać płyn do dezynfekcji dłoni do użytku uczestników. Na wypadek, gdyby ktoś wykazywał symptomy na tym etapie, przygotowany mieć będziemy specjalny samochód z przestrzenią izolacyjną, w którym dana osoba zostanie przetransportowana na zamek, gdzie podjęte zostaną kolejne działania.

Mierzenie temperatury

Będziemy regularnie sprawdzać temperaturę każdego gracza i każdego członka zespołu: zanim wsiądą do autobusu, przed akredytacją, przez śniadaniem i kolacją każdego dnia.

Jeśli okaże się, że ktoś ma wysoką temperaturę, podejmiemy kroki wskazane procedurami sanepidu. Oznacza to odizolowanie danej osoby od innych uczestników w oddzielnym pokoju z łazienką a następnie, jeśli gorączka nie spadnie i/lub u osoby pojawią się kolejne symptomy, skontaktowanie się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną celem podjęcia dalszy działań. Może to skutkować częściowym lub pełnym opuszczeniem wydarzenia.

Medyk

Tak jak zwykle, podczas wydarzenia na miejscu przebywał będzie medyk. Będzie to osoba, która jest profesjonalnie przygotowana do radzenia sobie z zagrożeniami dla zdrowia, wliczając w to covid. Jeśli podczas gry poczujecie się gorzej i zaczniecie podejrzewać, że być może zaraziliście się wirusem – nie opuszczajcie swojego pokoju. Zamiast tego, skontaktujcie się z medykiem na miejscu za pomocą telefonu albo Messengera (możecie również skontaktować się z obsługą zamku). Medyk odwiedzi was w pokoju i upewni się, że wszystko jest w porządku. Jeśli nie, zostaniecie przeniesieni do oddzielnego pokoju z łazienką (specjalnie zostawimy kilka pustych pokojów właśnie na takie okazje) i poddani obserwacji medycznej. Jeśli symptomy nie znikną i stwierdzone zostanie podejrzenie zarażenia Covidem, zostaniecie przetransportowani do pobliskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Pamiętajcie, że nawet jeśli stanie się najgorsze – nie pozostawimy was samych sobie!

Akredytacja

Podczas akredytacji, każdy uczestnik otrzyma dodatkowy dokument do podpisania, w którym stwierdza się, że uczestnik według swojej wiedzy nie jest nosicielem ani nie przebywa w tym momencie w kwarantannie lub nie jest pod nadzorem epidemiologicznym. Dodatkowo, jeśli rządowe zalecenia zmienią się w jakiś sposób, uczestnik otrzyma również do podpisania dokument, według którego zobowiąże się do przestrzegania aktualnych środków ostrożności dotyczących Covid-19 i podzielenia się osobistymi danymi z Głównym Inspektoratem Sanitarnym jeśli zajdzie taka potrzeba. Co więcej, każdy zestaw początkowy, który nasi gracze dostają podczas akredytacji, zawierał będzie butelkę, trzy fiolki używane do trzymania w nich wiedźmińskich eliksirów, a także butelkę płynu dezynfekującego.

Warsztaty i koordynator antycovidowy

Zanim gra się rozpocznie, przeprowadzimy zwyczajowe warsztaty, ale jeden z nich będzie całkowicie poświęcony środkom antycovidowym. Wszystko zostanie dokładnie wytłumaczone, a uczestnicy będą mogli zadawać pytania jeśli coś będzie niejasne. Co więcej, jeden z członków naszego zespołu pełnić będzie funkcję koordynatora anty-covidowego. Osoba ta będzie monitorować grę, upewniając się, że wszyscy stosują się do ustaleń i że zapewnione zostanie wszystko, co sprawi, że uczestnicy będą się czuli bezpiecznie. Będzie również odpowiadać na pytania i reagować w razie jakichś nieprzewidzianych wydarzeń.

Nowe gesty bezpieczeństwa

Wprowadziliśmy nowe gesty bezpieczeństwa, które będą używane by przypomnieć innym uczestnikom o środkach bezpieczeństwa. Każdy może popełnić błąd i zapomnieć o zagrożeniu gdy górują emocje, ale dzięki tym gestom będziecie mogli im przypomnieć o, przykładowo, trzymaniu się na dystans lub założeniu maseczki, bez większego wyjścia z immersji niż to konieczne.

Dezynfekcja i mycie rąk

Zamek posiada swoje własne środki bezpieczeństwa jeśli chodzi o dezynfekcję. By zminimalizować zagrożenie infekcji, takie przedmioty jak miecze, narzędzia rzemieślnicze, moździerze alchemiczne nie będą dzielone (lub, jeśli to nieuniknione, będą natychmiast dezynfekowane) i będą również dezynfekowane pomiędzy zajęciami / etapami wydarzenia. Jak wspomniano powyżej, każdy uczestnik otrzyma osobisty pojemnik z płynem dezynfekującym podczas akredytacji (z opcją bezpłatnego uzupełnienia go podczas gry) – do użytku gdy akurat nie ma pod ręką zamkowych odkażaczy.

Pamiętajcie o porządnym myciu rąk – instrukcje jak to robić rozwiesimy w toaletach. Zachęcamy uczestników do regularnego mycia i dezynfekowania rąk. Używanie odkażaczy za każdym razem, gdy wchodzicie do zamku i wychodzicie na zewnątrz, jak również robienie tego przez posiłkami i przy wychodzeniu z toalety to konieczność.

Na terenie zamku dostępne będą mapki wskazujące miejsca, w których znajdziecie umywalki i toalety – co ma za zadanie pomóc zmniejszyć kolejki. Wszystkie automatyczne suszarki do dłoni będą wyłączone ze względu na rozsiewanie bakterii. Pamiętajcie – jeśli gdzieś zabraknie mydła/płynu dezynfekującego, zgłoście ten fakt w recepcji, dzięki czemu zostaną natychmiast uzupełnione.

Zachowanie dystansu, osłona ust i nosa

Każdy uczestnik wydarzenia ma obowiązek zakrywać usta i nos wewnątrz zamku (wyjątkiem są tu posiłki) i zachęcany jest do tego samego na zewnątrz – ale może dojść do zmian w rządowych wytycznych i okazać się, że noszenie maseczki na zewnątrz również stanie się obowiązkowe. Będzie możliwość zakupienia masek Witcher School przed rozpoczęciem gry.

Choć wiemy już, że maseczki mogą być utrapieniem (ograniczają ekspresję i tłumią głos), dowiedzieliśmy się również, że w większości przypadków nie są one straszną udręką i nie wpływają na grę w żaden naprawdę znaczący sposób. Wielu uczestników stwierdziło nawet, że szybko przyzwyczaili się do ich noszenia. Większość zgodziła się, że choć maski nie zawsze są wygodne, koniec końców sprawiły, że czuli się znacznie bezpieczniej.

Gdy tylko jest to możliwe, powinniśmy pamiętać o zachowaniu rekomendowanego odstępu pomiędzy uczestnikami: 2 metrów wewnątrz zamku i w kolejkach, oraz 1,5 metra na zewnątrz.

Grupy

Na około miesiąc przed rozpoczęciem gry roześlemy do każdego gracza i członka zespołu formularz, w którym zapytamy o innych uczestników, z którymi spotykają się na co dzień; planują spotkać się przed wydarzeniem; z którymi będą podróżować. Przeanalizujemy odpowiedzi i na ich podstawie podzielimy ludzie na grupy i pokoje – co potem zostanie również użyte do przydzielenia im miejsc podczas posiłków, lekcji i etapów grupowych. Za tym rozwiązaniem stoją dwa powody.

Po pierwsze, chcemy zmniejszyć kontakt pomiędzy ludźmi podczas gry. Oczywiście nie oznacza to, że nie będziecie mogli wchodzić w interakcje z ludźmi spoza waszej grupy, ale będziecie mogli robić to w bezpieczniejszym środowisku. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w momentach, gdy jesteśmy najbardziej narażeni – podczas posiłków i w trakcie spania w waszych pokojach, gdy nie nosicie masek.

Po drugie, taki podział na grupy staje się częścią naszego planu działania w przypadku, gdy ktoś rzeczywiście zarazi się covidem. Dzięki temu rozwiązani roznoszenie wirusa ogranicza się do stołu jadalnego, pokoju czy grupy, zależnie od okoliczności. W ten sposób dużo łatwiej jest radzić sobie z sytuacją bez narażania kolejnych osób. Oznacza to też, że jeśli wszyscy będą stosowali się do panujących zasad, ograniczymy potencjalna kwarantannę do absolutnego minimum.

Jedzenie i napoje

Jeśli sytuacja na to pozwoli, posiłki będziemy podawać tak samo jak w przeszłości, zachowując dystans pomiędzy uczestnikami w restauracjach i dbając o dezynfekcję rąk. Każdy będzie siedział przy stoliku przydzielonym im na podstawie grup / pokoi. Miejsce siedzenia nie zmieni się podczas gry.

Picie z tego samego kufla czy butelki jest absolutnie zabronione! Upewnimy się, że nie zabraknie szklanek. Pamiętajcie, żeby nie nadużywać alkoholu i nie przemęczać organizmu.

Obsługa zamku

Może zostać zwiększona liczba pracowników zamku i, niestety, z powodów bezpieczeństwa  część z nich może nie mieć na sobie historycznych strojów. Postarają się używać przejść służbowych i jak najmniej rzucać się w oczy.

Plany awaryjne

Oczywiście, nawet pomimo tych wszystkich środków ostrożności, nadal istnieje mała szansa, ze ktoś się zarazi. W takiej sytuacji posiadamy rozpisany krok po kroku plan awaryjny, który stworzyliśmy we współpracy z Sanepidem. Jeśli zdarzy się najgorsze i okaże się, że uczestnik musi przejść kwarantannę (i pozostać w Polsce w przypadku osób na stałe mieszkających za granicą), nie pozostawimy takiej osoby samej sobie. Zrobimy wszystko co w naszej mocy by nie tylko zapewnić im bezpieczeństwo i odpowiednią pomoc, ale by również nie zostali narażeni na dodatkowe wydatki, na przykład związane z opłacaniem hotelu. Ci z was, którzy zdecydują się na zakup biletu otrzymają również bliżej wydarzenia zaktualizowany poradnik mówiący o tym, co robić w obliczu konkretnych sytuacji i jak zabezpieczyć się przed możliwymi do uniknięcia stratami.

Po grze

Nawet gdy gra się skończy, wciąż będziemy uważnie monitorować sytuację. Kilka dni po epizodzie zapytamy każdego uczestnika o ich samopoczucie. Jeśli okaże się, że u kogoś pojawiły się objawy, przeprowadzimy staranny wywiad i skontaktujemy się z tymi uczestnikami, którzy byli w kontakcie z taką osobą by upewnić się, że są poinformowani i bezpieczni.

Polityka zwrotu biletów

Wielu z was wciąż się waha czy kupić bilet ponieważ czasy są niepewne i ciężko jest planować z wyprzedzeniem (zwłaszcza jeśli związane są z tym wydatki). Wierzymy w podejmowanie świadomej decyzji, więc poniżej dokładnie wytłumaczymy co się może stać z waszym biletem jeśli z jakiegoś powodu nie uda wam się dotrzeć na wydarzenie.

Jeśli okaże się, że wydarzenie nie odbędzie się z powodu rządowych obostrzeń lub innych powodów globalnych, przełożymy je na inną datę. W takim przypadku dostaniecie wybór pomiędzy anulowaniem biletu i uzyskaniem pełnego zwrotu środków, przeniesieniem go na nową datę lub otrzymaniem vouchera do użycia w naszym sklepie.

Jednakże, jeśli okaże się że nie możecie wziąć udziału w wydarzeniu z powodów bardziej indywidualnych, na które nie mamy wpływu (problemy ze zdrowiem; odwołane loty; kraj, w którym mieszkacie ogłoszony czerwoną strefą) a gra w dalszym ciągu się odbędzie, sytuacja staje się bardziej skomplikowana. Zgodnie z regulaminem wydarzenia, po zakupie biletu macie 14 dni na ich anulację. W takim przypadku otrzymacie pełen zwrot pieniędzy, bez potrzeby udzielania jakichkolwiek wyjaśnień. Po tym czasie nie jesteśmy zobligowani do zwrócenie wam pieniędzy. Mimo to, postaramy się zrobić wszystko co w naszej mocy, by pomóc wam je odzyskać (lub chociaż ich część).

Po pierwsze, spróbujemy znaleźć gracza, który przejmie wasze miejsce. W takim przypadku otrzymacie pełen zwrot kosztów (minus koszty manipulacyjne – 25-50 euro, zależnie od momentu rezygnacji). Jeśli nie znajdziemy zastępstwa, nadal spróbujemy coś poradzić, ale to już będzie zależało od tego, jak dany epizod poradzi sobie finansowo. W takim przypadku, możecie otrzymać voucher do użycia w sklepie podczas przyszłych zakupów (jednakże voucher ten nie będzie wynosił tyle, co pełna cena biletu).

Dlatego prosimy was o podejmowanie świadomej decyzji gdy kupujecie bilet na jedno z naszych wydarzeń. Jeśli macie jakieś pytania lub coś jest niejasne, skontaktujcie się z nami na [email protected].  

Webinar

Dla tych z was, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o środkach bezpieczeństwa wprowadzonych na Witcher School albo chcieliby uzyskać porady jak zorganizować bezpieczne wydarzenie larpowe, niedługo przeprowadzimy webinar poświęcony temu zagadnieniu. Jeśli chcecie dołączyć, wypełnijcie ten formularz.                                                   

Do zobaczenia!

Wiemy, że wielu z was wciąż nie jest pewnych, czy branie udziału w larpach podczas gdy pandemia jest poważnym problemem stanowi dobry pomysł. Mamy nadzieję, że opisane powyżej środki bezpieczeństwa uspokoją was i pomogą podjąć decyzję. Tak jak wspominamy na początku tego artykułu, żyjemy w nowej rzeczywistości. Musimy się do niej dostosować i zrobić wszystko co w naszej mocy, by zadbać o bezpieczeństwo wszystkich. Postanowiliśmy podzielić się z wami kilkoma opiniami naszych uczestników, które przesłali nam wraz z ankietami ewaluacyjnymi – być może one was przekonają. Do zobaczenia na Szlaku!

“Zrobiliście wszystko i więcej by upewnić się, że wszystko jest zrozumiałe dla wszystkich. Rząd mógłby się od was uczyć :D”

“Środki bezpieczeństwa związane z covidem sprawiły, że czułem się bezpiecznie, inaczej nie dołączyłbym do wydarzenia bo mam kiepskie zdrowie. Wszystko było dobrze wyczyszczone, dostępne były dozowniki i każdy miał swoją butelkę, maski noszono gdzie/kiedy było to potrzebne a obsługa kuchni dzieliła jedzenie. Mierzenie temperatury, odstępy w autobusie… Nie wydaje mi się, żeby czegoś brakowało.”

“Tak poważnie, pójście na zakupy wydaje się bardziej ryzykowne niż wydarzenie WS jeśli chodzi o środki bezpieczeństwa związane z covidem.”

“Przed grą martwiłam się, że maski i dezynfekcja będą irytujące, ale w trakcie larpa wszystko było zdecydowanie w porządku.”

“Czułam się bezpieczniej niż gdziekolwiek wcześniej. Doceniam obecność osoby, której głównym zadaniem było mierzenie temperatury; płyn dezynfekujący zarówno przed wejściem do tawerny, jak i w małych pojemniczkach, które nosiliśmy ze sobą. Wydaje mi się, że pomyśleliście o wszystkim i zrobiliście niesamowitą robotę by przeprowadzić grę i zarazem sprawić, by wszyscy gracze czuli się bezpiecznie.”

Antycovidowe środki bezpieczeństwa – infografika

Poniżej znajdziecie najważniejsze zasady streszczone i podsumowane w formie infografiki. Kliknij na obrazek, aby wyświetlić go w pełnym rozmiarze.

antycovidowe środki bezpieczeństwa na Witcher School

Co jeszcze możemy robić na co dzień by uniknąć infekcji?

  1. Unikaj uścisków i podawania dłoni, zamiast tego użyj innego sposobu witania się, np. żółwikiem (ale nie przybiciem piątki!) czy lekkim ukłonem.
  2. Próbuj unikać płacenia gotówką, zamiast tego używaj płatności bezdotykowej kiedy tylko jest to możliwe.
  3. Dotyka przełączników światła, guzików windy itp. TYLKO za pomocą zgiętego paliczka. Gdy tankujesz samochód, podnieś dystrybutor paliwa za pomocą papierowego ręczniczka lub jednorazowej rękawiczki.
  4. Otwieraj drzwi za pomocą zamkniętej pięści, łokcia lub biodra. Nie dotykaj klamki dłonią jeśli to tylko możliwe. To szczególnie ważne w przypadku drzwi do toalety i tych, które znajdują się w miejscach publicznych, takich jak poczta.
  5. Jeśli masz dostęp do chusteczek dezynfekujących, użyj ich podczas pobytu w sklepie do umycia rąk, wózka czy fotelika dziecięcego.
  6. Myj dłonie mydłem przez 20-30 sekund i/lub używaj płynów dezynfekujących na bazie alkoholu (ponad 60 procent) gdy tylko wrócisz do domu po pobycie w miejscu, w którym przebywają ludzie.
  7. Trzymaj środki dezynfekujące w pobliżu wejścia do mieszkania i w samochodzie, by użyć ich po zatankowaniu paliwa i dotykaniu brudnych przedmiotów, a także gdy nie masz możliwości natychmiastowego umycia rąk.
  8. Jeśli to możliwe, podczas kichania lub kaszlenia użyj jednorazowych chusteczek i wyrzuć je natychmiast. Jeśli to niemożliwe, zasłaniaj usta łokciem, ale pamiętaj, że wirus który znajdzie się na twoim ubraniu może się przenosić przez tydzień lub dłużej!

Podziel się tym postem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *