5Żywiołów > Blog

Kilka słów o postaciach tła – zgłoszenia NPC wiosna 2021

Kilka słów o postaciach tła – zgłoszenia NPC wiosna 2021

NPC –  z angielskiego “non-player character”, czyli “postać niegrywalna” jest zapożyczeniem, które przyszło do larpów z gier komputerowych i tam oznacza bohatera, którym kieruje komputer. Rzecz jasna, w larpach każda postać odgrywana jest przez jakąś osobę, więc w tym kontekście NPC oznaczać będzie postać, która wprowadzona jest w tajniki scenariusza, by móc tworzyć lepszą historię i sceny dla pozostałych graczy – możemy również określić taką osobę “postacią tła”.

Oczywiście, to niełatwe zadanie – wymaga nie tylko zwracania uwagi na innych graczy, dobrej pamięci, by pamiętać szczegóły scenariusza i wcześniejszych wydarzeń, dynamicznej osobowości (niekoniecznie głośnej!) i częstokroć dużej wiedzy, którą można podzielić się z graczami. W wielu wypadkach praca postaci tła bywa wymagająca nie tylko psychicznie, ale i fizycznie – lecz nie warto wierzyć stereotypom, że tylko osoby o niesamowitej kondycji mogą być NPC. To, czego trzeba, to empatia, wiedza, pewne umiejętności aktorskie i …chęci!

Jak już wspomnieliśmy, enpecowanie nie jest łatwym zajęciem. Niektórzy bohaterowie tła pełnią rolę tutorów-nauczycieli, osób które wprowadzają wiedźmińskich adeptów w arkana fachu – ucząc np. walki wręcz, pracy w skórze, zielarstwa, strzelania z łuku itp… Inni odgrywają gości wiedźmińskiego siedliszcza, potwory podczas polowań czy zamkową służbę. Wszystkich, dzięki którym wymyślony świat żyje. Oznacza to spędzanie 12-14 godzin na nogach, niejednokrotnie w makijażu i kostiumie, na tworzeniu wspaniałej historii dla innych osób, co jest wyczerpujące, a najbardziej narażone na przeciążenie są gardło i nogi. Z tego względu bardzo istotne są wygodne buty, dbanie o nawodnienie i regenerację organizmu – wypoczęci NPCe to dobrzy NPCe!

Dodatkowym czynnikiem, który sprawia, że rola NPC jest wymagająca, są emocje. Nie ma co ukrywać, że mimo znajomości scenariusza, NPC również przeżywają smutki i radości płynące z opowieści, przywiązują się do graczy, pomagając ożywiać ich historie. To także jeden z najbardziej wynagradzających aspektów bycia postacią tła – niewiele jest rzeczy dających tak wielką emocjonalną wypłatę jak dziesiątki graczy zachwyconych historią, którą wspólnie zbudowaliście i poczucie bycia mentorką czy opiekunem. Na grach 5 Żywiołów NPC otrzymują zawsze zwrot kosztów, noclegi, 3 posiłki dziennie, a w zależności od zaznaczonej opcji w ankiecie – wynagrodzenie pieniężne. Okazja do zwiedzenia malowniczych polskich zamków od podszewki, inaczej niż w roli turysty, jest dodatkowym bonusem.

Jeśli to, co opisaliśmy, brzmi dla Ciebie jak świetny plan na wolny weekend – nie wahaj się, tylko wypełnij ankietę zgłoszeniową i dołącz do przygody! Od 2019 roku, postanowiliśmy usprawnić system zgłoszeń tak, aby zgodnie z prośbą wcześniejszych zgłaszających, nie trzeba było każdorazowo wypełniać wszystkich pól oraz możliwa była edycja już wysłanego zgłoszenia. W tym celu formularz połączyliśmy z kontem w sklepie 5 Żywiołów, tak aby podstawowe dane mogły zostać zapamiętane na przyszłość – dlatego do zgłoszenia należy założyć konto w sklepie i zalogować się do Strefy Przygody. Tam znajdziesz sekcję formularze do wypełnienia a w niej formularz zapisów dla NPC. Zgłoszenia na sezon wiosenny 2021 trwają do 16 grudnia włącznie.

Danai Chondrokouki

Podziel się tym postem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *